Gyógyító növények

Bazsarózsa

Bazsarózsa (Paeonia)

Hagyományos elnevezéssel Pünkösdi rózsa, Pévenye-rózsa, Szent György virág, Virágok királynője vagy Pivonka

Csillapítja a fájdalmakat, a görcsöket.Segít a vese- és epekövek eltávolításában. Enyhíti a fejfájást és az asztma tüneteit. Alkalmas emésztési panaszok…

Birsalma (Cydonia oblonga)

Hagyományos elnevezéssel Birsóka vagy Krétai alma

Magas pektin tartalmának köszönhetően megvédi az emésztőrendszert és helyreállítja annak megfelelő működését. Alkalmazták gyulladások, reumatikus fájdalmak, erős köhögés esetén vagy magas láz ellen…

Bodzavirág (Sambucus nigra)

Hagyományos elnevezéssel Bocfa vagy Csete

Immunerősítő. Erős izzasztó hatása miatt lázcsillapító. Köptető, köhögéscsillapító. Felszabadítja a légutakat. Hatékonyan csökkenti az asztma tüneteit. Vérnyomáscsökkentő. Veseszabályozó. Kiváló fejfájásra…

Citromfű (Melissa officinalis)

Hagyományos elnevezéssel melissza, méhfű, mézfű, nádrafű, macskaméz, mézmenta, mézelke

A leghatékonyabb stresszoldó gyógynövény. Használható alvászavarokra, szívpanaszokra vagy akár gyomoridegességre is. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális, vírus- és gombaölő hatású. Fájdalom és láz csillapító…

Fenyőrügy (Pinaceae)

Az erdei fenyő – hagyományos elnevezéssel borfenyő, répafenyő, gyantásfenyő, fáklyafenyő, burfa, topolyafa

Immunerősítő. A zsenge tűlevelekben hatszor több C-vitamin van, mint a citromban. Légúti problémák, megfázás, köhögés, torokfájás,hörghurut esetén alkalmazható. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású…

Füge (Ficus carica)

Hagyományos elnevezéssel fige, fityisz vagy mézga

Gazdag béta-karotinban, A-,C-,E-, és K-vitaminban, kalciumban és más ásványi anyagokban. Vírusölő, vérnyomásszabályozó, memóriajavító, csonterősítő. Segíti az emésztést, az inzulintermelést és szabályozza a koleszterinszintet…

Hibiszkusz (Hibiscus)

Hagyományos elnevezéssel: kenaf, varjúmák, mályvafa, pézsmamagfű, törökrózsa, hibikbokor

Nyugtatja és óvja a nyálkahártyát, a légutaknál és az emésztőrendszerben is. Segíti az emésztést. Enyhíti a panaszokat  gyomorfekély, IBS, vastagbélgyulladás,  valamint a Crohn-betegség esetén. Gyulladáscsökkentő, köhögés csillapító…

Kékszakáll (Caryopteris sp.)

Hagyományos elnevezéssel szakállvirág

A kínai gyógyászatban ödéma esetén és emésztésjavítónak használták. Antibakteriális és köhögéscsillapító hatású. Alkalmas a megfázás, köhögés, gyomorrontás, fejfájás, ízületi fájdalom, zúzódások és bőrbetgségek tüneteinek enyhítésére…

Komló (Humulus lupulus)

Népies elnevezése: sörkomló, szeleginy, sullyogó
iszalag, suttyogó

Idegnyugtató, stresszoldó. Húgysavhajtó hatása miatt köszvény ellen is hatásos. Lázcsillapító, vizelethajtó, étvágyjavító, epehajtó hatású. Fitoösztrogén tartalma miatt alkalmas a klimax tüneteinek enyhítésére…

Levendula (Lavandula) 

Népies elnevezésse: leverenda vagy papiruha

Immunerősítő és regeneráló. Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet. Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő. Feszültségoldó, nyugtató hatású. Enyhíti a pszichés és idegi panaszokat. Tisztítja a légutakat…

Menta(Mentha) 

Népies elnevezése: köményes vagy kerti menta

Antibakteriális, revitalizáló, élénkítő hatású. Emésztési zavaroknál, puffadás esetén, az epehólyag és az epevezeték gyulladásának kezelésére is alkalmazható. Serkenti az agyműködést…

Napraforgó (Helianthus annuus)

Népies elnevezése: napvirág, csibagó, kenyérvirág,
naputánjáró, tányérica

Lázcsillapító, nyugtató, vérnyomáscsökkentő hatástú. Alkalmas cukorbetegség, nyálkalerakódás, izzadás, megfázás tüneteinek enyhítésére. Prosztata probléma, ideggyengeség, magas koleszterinszint, vizelési gondok kezelésére…

Paradicsom (Solanum lycopersicum)

Népies elnevezése: paradicska, tomata, tomátó, padledzsika 

Segít megelőzni a különféle rákfajták kialakulását. Javítja a látást, csökkenti a vérnyomást, szabályozza a koleszterint szintet, és védi a szívet. Segít az emésztőrendszer működését. Jótékonyan hat a bőrre, a hajra és a fogakra…

Pálmaliliom (Yucca)

Hagyományos elnevezéssel jukka

Immunizáló és közérzet javító. Segíti a bélrendszer működését, méregtelenítő hatású. Elősegíti a tápanyagok felszívódását, javítja az emésztést. Növeli a testi és szellemi vitalitást, gátolja az öregedést.
Természetes szteroid hatóanyagot is tartalmaz…

Petúnia (Petunia)

Népies elnevezése: lusta-kisasszony, tölcsérke

Nincs ismert gyógyhatása – legalábbis eddig nem találtam erre vonatkozó információt.

Rókaszőlő (Vitis labrusca)

Az összes direkttermő = nova (nova, noha, noa, Noé) szőlőfajta. Régiesen: labruska, feriszőlő, bakószőlő

Antibakteriális. Védi a szívet, az érrendszert és a szemet. Segíti az emésztést. Fáradtság és stressz csökkentő. Serkenti az agyműködést. Enyhíti a migrénes tüneteket. Kiváló ránctalanító hatása mellett izomregeneráló és gyulladásgátló…

Rózsa (Rosa)

Természetes immunerősítő. Antibakteriális. Segíti a bőr regenerálódását. Erősíti a hajszálereket. Menstruációs görcsök ellen is kiváló a hatása. Serkenti a vérkeringést. Csökkenti az ekcéma tüneteit. Segít az álmatlanság leküzdésében, csökkenti az alvászavarokat. Stresszoldó. Megnyugtatja az idegeket. Enyhíti a szorongást, felvidít, jobb kedvre derít. A negatív gondolatokat elűzi. Pozitív energiával tölt fel…

Sásliliom (Hemerocallis sp.)

Hagyományos elnevezéssel: lángliliom

Elősegíti az anyagcserét, lehűti a vért, enyhíti a test forróságát. A kínai gyógyító táplálkozásban májgyulladás (hepatitis), és májzsugorodás (cirrosis) esetében javasolt a mindennapos étkezésben. Mindemellett növeli a fizikai és a szexuális aktivitást…

Zsálya (Salvia)

Hagyományos elnevezéssel Szent János füve, foszló virág vagy lóbárzsing

Gyulladáscsökkentő, lázcsillapító hatású és izzadásgátló. Használható légúti megbetegedéseknél, náthánál, influenzánál, oldja a hurutot, enyhíti a köhögést. Fertőtlenítő, tisztító hatása miatt alkalmas sebek, gyulladások, fekélyek kezelésére…

Tájékoztatás a gyógynövények felhasználásáról

Nézz körül a kamrában

csipkebogyó szörp

Csipkebogyó szörp

Csipkebogyóból (Cynosbati pseudofructus) – régiesen: csitkenye, hecsempecs, seggvakaró, bicske – készült szirup. Mi van a Csipkebogyó…
Tovább…
csipkebogyó lekvár

Csipkebogyó lekvár

Hecsedli – Csipkebogyóból (Cynosbati pseudofructus) – régiesen: csitkenye, hecsempecs, seggvakaró, bicske – készült lekvár. Mi van…
Tovább…
galagonya szörp (másolat)

Gyömbér szörp

Gyömbérből (Zingiber officinale) – hagyományos elnevezéssel dzsindzser, ingver, turmerik – készült szirup. Mi van a Gyömbér…
Tovább…
galagonya lekvár (másolat)

Cékla lekvár

Céklából (Caryophyllales)– hagyományos elnevezéssel vörösrépa – készült lekvár. Mi van a cékla lekvárban? Cékla, cukor, só és…
Tovább…
fenyőrügy szirup

Fenyőrügy szirup

4 hónapig cukorágyon érlelt erdeifenyő (Pinus sylvestris) – hagyományos elnevezéssel borfenyő, répafenyő, gyantásfenyő, fáklyafenyő, burfa,…
Tovább…
galagonya szörp

Galagonya szörp

Galagonya – hagyományos elnevezéssel gelenye – terméséből készült szörp. Mi van a galagonya szörpben? Galagonya termése, cukor,…
Tovább…

További érdekességek

Varázslatos bodza

Bodza legendák

  Bodza legendák a nagyvilágból  Tündérek virága – Boszorkányok bogyója   A májusi bodzavirágzás az…

tovább
Receptek

Bodzás receptek

Bodzás receptek Bodzaságok a kamrapolcon Bodzás bejegyzések

tovább
Mi van a kosárban?